Nestarejte se, na nic se nás neptejte, jen my nejlépe víme, jak spravovat majetek. Tak by se dala s trochou nadsázky parafrázovat dvě rozhodnutí představenstva akciové společnosti Jižní Centrum Brno, která je ze 100 % vlastněna městem Brnem a obhospodařuje de facto jeho majetek.

Požádal jsem totiž o nahlédnutí do smluv mezi společnostmi Jižní Centrum Brno a Aupark Brno. V rámci diskuse uvnitř naší strany jsme nesouhlasili s plánovanou výstavbou nákupního centra Aupark v lokalitě tzv. Jižního centra.

Faktem zůstává, že se ohledně této oblasti již vyrojilo hodně „mlhy a kouře“ a poslední „bafnutí“ stálo architekty Jaroslava Dokoupila a Radoslava Kobzu ze společnosti Arch. Design pokutu a zákaz činnosti na tři roky pro veřejný sektor.

Nechci si na tomto místě vůbec stěžovat, že zástupci velké koalice si nepřáli, aby jim pod prsty nahlédl opoziční zastupitel či občan. Chci ale otevřít polemiku, zda společnosti s majoritou města mají být stejně tajemné jako offshore firmy registrované na Kypru nebo jinde, či nikoliv.

Soukromé společnosti takový přístup mohou zvolit, avšak firmy hospodařící s veřejným majetkem by takto postupovat jistě neměly a naopak by měly být co nejotevřenější. Tady je zřejmě zásadní rozdíl ve vnímání, neboť zvolení zastupitelé v představenstvu z řad ČSSD a ODS se rozhodli být na volební období majiteli, kteří si mohou dělat, co uznají za vhodné, a nikomu se nemusí zodpovídat, pokud nebudou chtít.

Pominu-li fakt, že veřejný sektor je nejhorší hospodář a nekonkurenceschopný bez dotací či pobídek, pak až na několik drobných výjimek nelze hovořit o zásadním duševním vlastnictví či know-how společnosti. Tím jistě není ani mnou požadovaná nájemní smlouva.

Zde si dovolím spekulovat – není v ní třeba stanoven nájem tak výhodný, na jaký nedosáhne žádný normální podnikatel, nebo neobsahuje klauzuli o budoucí koupi za neuvěřitelně výhodných podmínek? Závěrem si můžeme položit otázku, kdo z těchto výhod profituje?

O autorovi| JAROSLAV KACER, člen Zastupitelstva města Brna (TOP 09)