Brňané si příští rok za svoz odpadu připlatí. O nové vyhlášce, která mění dosavadní roční poplatek z 500 na 675 korun, diskutovali včera brněnští zastupitelé tři hodiny. I přes námitky opozice byl návrh ČSSD a ODS schválen.

BRNO Kdo včera sledoval jednání brněnských zastupitelů, musel mít dojem, že se debata točí kolem jediné věci: vyhlášce o odpadech.

Zastupitelé se k tématu dostali v 8.20 ráno. A i v 11.20 se stále bavili o tom samém.

Tříhodinová diskuse místy připomínala nekonečný maraton, v němž se přetahovala koalice s opozicí. Zatímco koaliční ČSSD a ODS prosazovaly návrh vyhlášky, podle které se poplatek za odpad zvýší z 500 korun na 675, opozice byla proti.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) hned zkraje prohlásil, že zdražení nebude mít na obyvatele města zásadní dopad. „V přepočtu na měsíc to bude o 14 korun a 58 haléřů víc. Ta částka nestojí za to, abychom téma řešili dlouho,“ poznamenal. Zelení, lidovci, TOP 09 i komunisté byli zjevně jiného názoru. Opoziční politici se hlásili jeden za druhým a dvakrát odmítli diskusi uzavřít, ačkoliv bylo jasné, že je koalice bez problémů přehlasuje.

Velká kritika se snesla na nedotaženou důvodovou zprávu, která vyhlášku doprovázela. Politici si stěžovali, že nevysvětluje, proč se poplatek zvyšuje právě na 675 korun.

Zelení proto předložili protinávrh, podle kterého by částka zůstala na dosavadních pěti stech korunách. Proti zdražování protestovala i místopředsedkyně Klubu důchodců v Brně Libuše Gottwaldová. „Některým seniorům zbývají po zaplacení složenek měsíčně dva tisíce. Proto je i čtrnáct korun velká částka,“ apelovala Gottwaldová v čase vyhrazeném pro připomínky občanů.

Opozice kritizovala i systém výběru poplatku. Dosud jej hradí pouze lidé s trvalým bydlištěm v Brně a řada podnájemníků, především studentů, tak na svoz odpadu nepřispívá. Každý také platí stejnou částku bez ohledu na to, kolik odpadků vyprodukuje. „Nová vyhláška ještě sníží motivaci lidí třídit odpad. Neuvěří, že to má smysl, když platí stejně jako ti, co netřídí,“ argumentoval zastupitel Martin Ander (SZ).

Někteří politici jako Mojmír Vlašín, Jan Kacer nebo právě Ander vystoupili opakovaně. Jejich připomínky však koalice nepřijala. Při závěrečném hlasování bylo 32 zastupitelů pro vyhlášku, patnáct proti a čtyři se zdrželi. Vyhláška tak byla podle očekávání schválena. Novela zákona, kterou v květnu podepsal prezident, dovoluje obcím zvednou poplatek nad dosavadních 500 korun. Brno, které kvůli novému rozpočtovému určení daní přijde ročně zhruba o 250 milionů korun, toho tedy rychle využilo.

FAKTA Kdo nově zaplatí a kdo ne

Za odpad nemusí platit vícečlenné rodiny u třetího a dalších dětí. Nově budou od poplatku osvobozené i děti, které jsou v ústavech nebo dětských domovech.

Vyhláška počítá s tím, že částku 675 korun budou muset uhradit i lidé, kteří vlastní v Brně byt, v němž nemá nikdo trvalé bydliště.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Morava