Nájemníci z ulice Heleny Malířové už několik let žádají o privatizaci svých bytů. Marně. Novou šanci dostanou nejdříve po volbách.

Brno – Do topení se pouští rez, okna netěsní a do bytů zatéká. Staré elektrické obvody často vyhazují pojistky. Nájemníci v domech číslo 4 až 14 v ulici Heleny Malířové si chtějí závady v bytech opravit. Jenže nemůžou. Byty totiž patří městu. A to budovu odmítá zprivatizovat.

Spor s městem se táhne už několik let. Lidé více než dva roky marně žádají, aby vedení města jejich dům zařadilo do seznamu budov určených k prodeji. „Bytový odbor a náměstek Oliver Pospíšil to blokují. Nejsou schopní nám dát řádnou odpověď a vůbec solidně jednat. Stále nás odsouvají,“ postěžovala si jedna z nájemnic v ulici, která si nepřála uvést své jméno.

Nejméně do podzimních komunálních voleb se ale kladné odpovědi nedočká. „Lidé v ulici Heleny Malířové si musí počkat na nové vedení města. Vyřídit odprodej bytů by současné vedení do konce funkčního období nestihlo. Jejich dům se do seznamu nedostal například kvůli tomu, že jsme investovali v roce 2001 do oprav, které nájemníci zlehčují,“ reagoval Pospíšil ze sociální demokracie. Zmíněné opravy včetně přístavby nových bytů jsou podle slov nájemníků zfušované. Městskou část Brno-sever tehdy stály osmaosmdesát milionů korun.

Nájemníkům z Heleny Malířové nezbývá než se postavit do zástupu dalších stovek Brňanů, které podobný problém trápí. O osudu jejich bydlení totiž rozhodnou až noví zastupitelé.

Město do konce roku zprivatizuje pouze byty a domy v aktuálním seznamu. Ke konci letošního roku má Brnu zůstat asi šestadvacet tisíc bytů, což je zhruba o polovinu méně než v devadesátých letech. „Zbavení se většiny bytového fondu může městu způsobit problém. Tohle množství bytů je podle mě optimální a nemělo by se měnit,“ zdůraznil Pospíšil.

Privatizace bude jedním ze stěžejních témat blížících se komunálních voleb. Kandidáti se k ní staví různě.

S Pospíšilovým tvrzením nesouhlasí očekávaný lídr ODS Libor Šťástka. „Je zbytečné, aby město vlastnilo tak rozsáhlý bytový fond. Počet bytů v držení města chceme snížit a v prodeji pokračovat,“ sdělil Šťástka.

 Nemusí jít o celé domy, ale třeba jen o jednotlivé byty

S odprodejem bytů chce pokračovat také TOP 09. „Nemusí jít o celé domy, ale třeba jen o jednotlivé byty,“ sdělil brněnský předseda strany Jaroslav Kacer.

Jiné strany privatizaci vítají s výhradami. „Chceme, aby v této otázce měly autonomii městské části, a ne aby se o prodeji rozhodovalo centrálně,“ poznamenala lídryně lidovců Klára Liptáková.

Rezervu v bytovém fondu chtějí ponechat také zelení. „Přidělování bytů by nemělo vycházet z žádostí nájemníků, ale z ekonomické výhodnosti pro město,“ uvedla zastupitelka ze Strany zelených Jana Drápalová. Opačný názor zastává předseda městského výboru KSČM Ladislav Býček. „Městu sice musí zůstat rezerva, ale myslíme si, že kdo chce koupit obecní byt, není důvod mu v tom bránit,“ řekl Býček. Nájemníkům z ulice Heleny Malířové tak zatím místo čekání navrhuje jedno z řešení starosta Brna­severu Rostislav Hakl. „Jsme připravení začít s opravami domu, ale nepustíme se do nich v momentě, kdy nájemníci stále požadují odkup,“ podotkl Hakl. Upozornil navíc, že městská část do rozhodnutí vedení města zasahovat nemůže.

Byty na Lesné: Obyvatelé domů číslo 4 až 14 v ulici Heleny Malířové v Brně-sever čekají už několik let, až je město zařadí na seznam domů určených k privatizaci. Stěžují si na zfušované opravy za 88 milionů z roku 2001 a na špatné podmínky k bydlení. V jejich snaze je podpořili i radní Brna­-severu. Vedení města však nájemníky opakovaně odmítlo. I přes neustálé připomínky bytovému odboru i vedení města se jejich dům na seznam nedostal.

Photo by Rafael Robles L.