Odkaz na původní článek

Pečlivě si vybrat městskou část. Podat žádost o byt. A třeba i roky na bydlení trpělivě a bez záruky na úspěch čekat. Podobný scénář bude v Brně od listopadu minulostí. Brněnské zastupitelstvo totiž schválilo změnu pravidel pronájmů. Souběžně půjde podat žádosti i ve více čtvrtích najednou.

Například Brno-střed má přitom stovky volných bytů. Naopak sever Brna poptávku uspokojit nestíhá.

„Je to velký krok kupředu. Výrazně tím usnadníme obyvatelům Brna dosáhnout na obecní byt. A díky novým pravidlům lze městský byt přiřadit například i cizincům, kteří ve městě dlouhodobě pracují. Příkladem mohou být zdravotní sestry ze Slovenska, které žijí a pracují řadu let v nemocnicích v Brně,“ uvedla zastupitelka koaliční ČSSD Jarmila Kouřilová.

Opoziční zastupitel Brna-střed a kandidát na starostu v komunálních volbách Bohumil Straka (TOP 09) zkritizoval starostu této městské části Libora Šťástku (ODS). Podle Straky se koaliční ODS potřebné privatizaci městských bytů dlouho bránila a svolila k ní až nyní před volbami.

Dříve lidé mohli podat žádost o byt pouze v jedné městské části a potom ji obnovovat.

„Pokud možnost pronájmu v jejich městské části nebyla a podali si žádost jinam, nesetkali se s příliš vstřícným jednáním. To se ale změní,“ dodala Kouřilová. Nové podmínky umožní také jednotlivá podání žádostí každého z manželů.

V budoucnu by tak Brňané mohli méně řešit takové potíže, jako například Barbora Cahová. „Už rok se snažíme vyměnit městský byt v Líšni za nějaký v centru. Bezvýsledně,“ popisuje. Ocitla se s přítelem v bezvýchodné situaci, o jejich byt nemá nikdo zájem, najít vyhovující městský v centru se jim však také nedaří.

Opoziční Straně zelených ale vadí, že do nových pravidel se dostala ještě jedna věc. Městské části je budou moci úplně ignorovat, pokud jim to odsouhlasí Rada města Brna. Bojí se kšeftaření s byty

„Považujeme to za hodně nebezpečné. Například tak může odpadnout podmínka, že městská část nesmí pronajmout byt někomu, kdo v Brně už nemovitost vlastní či má pronajatý jiný byt. Pak se může snadno stát, že místo služby pro ty, kteří si nemohou dovolit koupi vlastního bydlení, se městské byty stanou dobrým kšeftem. Budou v nich vznikat podnájmy,“ uvedl šéf klubu zastupitelů zelených Martin Ander.

Náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil (ČSSD) se ale takového scénáře neobává.       do PC         pro iPad

„Rada musí pohlídat, že se to dít nebude. Například v centru je řada bytů neobsazených. Pokud o příliš velký byt nemá zájem nikdo, kdo by ho podle řádných regulí mohl obdržet, proč ho díky takovému mechanismu nenabídnout například studentům? Navíc rozdíly mezi tržním a městským nájemným už jsou dnes mnohdy tak malé, že by se další pronajímání těžko vyplatilo,“ konstatoval. Předvolební kampaň Brna-střed

A právě zhruba pětistovka neobsazených bytů v největší městské části už začala být půl roku před volbami tématem kampaně. Opoziční zastupitel Brna-střed a kandidát na starostu v komunálních volbách Bohumil Straka (TOP 09) zkritizoval starostu této městské části Libora Šťástku (ODS).

Podle Straky se koaliční ODS potřebné privatizaci městských bytů dlouho bránila a svolila k ní až nyní před volbami. Starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS) označil tvrzení za účelové.

Jak už dříve upozornila MF DNES, stovky bytů jsou přitom v centru Brna prázdné z různých důvodů ( více se dočtete ).

Řada z nich je natolik velkých, že při nájemném 96 korun za metr si bydlení v nich mnoho lidí nemůže dovolit. Další byty jsou pak ve špatném stavu a nájemníci by do jejich oprav museli investovat vlastní peníze. Často se jim tak vyplatí si místo toho jiný byt koupit.