Odkaz na původní článek

Kolem pěti set prázdných městských bytů má městská část Brno-střed. Přesto radnice postavila další. Dokonce startovací, které ovšem přiděluje pouze magistrát. V Kopečné ulici je těsně před dokončením bytový dům Kopečná – Studánka. Vznikne dvanáct bytů o rozloze 38 až 55 metrů čtverečních. Na projekt upozornila na sociální síti Brňanka Barbora Antonová.

Brno-střed má přitom téměř pět set volných bytů. Upozornil na to zdejší opoziční zastupitel Bohumil Straka.

„Problémem je jejich velká rozloha. Od toho se odvíjí cena za energie, na které lidé nemají peníze,“ poukázal Straka, který navrhuje privatizaci.

 

Schvalování před volbami

Záhadný je termín schválení. Stavbu totiž odsouhlasili radní Brna-středu v roce 2008, zadávací dokumentaci na veřejnou zakázku na stavbu 13. 10. 2010, tedy jen dva dny před začátkem komunálních voleb. „Radní projednali a schválili návrh využití lokality Kopečná-Studánka na bytový dům se startovacími byty,“ informovala následně až v roce 2012 vedoucí právního odboru Brna-středu Kateřina Nádeníčková.

Jenže podle vyjádření mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry v Kopečné ulici rozhodně startovací byty nebudou. „Investorem je městská část. Magistrát s tím nemá nic společného,“ řekl redakci Brno pro vás Žára.

Vedoucí bytového odboru: O ničem nevím.

O stavbě ale neslyšela ani vedoucí bytového odboru Brna-středu Dana Vernerová. „O žádném takovém domě nevím,“ divila se. Až mluvčí Roman Burián informoval, že tam budou malometrážní byty. „Nutně ale nemusí být startovací. Získat je mohou třeba senioři. O malometrážní byty mají lidé zájem, nebudeme mít problém s obsazením,“ sdělil mluvčí Brna-středu.

Jsou to většinou sociálně vyloučené oblasti.

Brno-střed má přitom téměř pět set volných bytů. Upozornil na to zdejší opoziční zastupitel Bohumil Straka. „Problémem je jejich velká rozloha. Od toho se odvíjí cena za energie, na které lidé nemají peníze,“ poukázal Straka, který navrhuje privatizaci. Dalším důvodem prázdných bytů je podle Buriana i lokalita, ve které se nachází. „Jsou to většinou sociálně vyloučené oblasti,“ poznamenal.

Proč radní na svém prvním zasedání v roce 2010 schválili zvýšení podlahové plochy o téměř dvojnásobek se redakce chtěla zeptat přímo starosty Brna-středu Libora Šťástky. Nebyl ale k zastižení.