Brno – Oficiálně omezení hazardu. Ve skutečnosti ale jeho rozšíření. Tak vidí odpůrci heren rozhodnutí Brna středu. Zastupitelé včera v podvečer schválili návrh na zrušení všech heren a omezení provozu výherních automatů. Nově mohou být jen v kasinech v Křenové a v Benešově ulici. Vše ještě musí posvětit vedení Brna.

„V roce 2011 zastupitelstvo přijalo vyhlášku, podle které se ruší všechny výherní automaty v městské části. Konečně se to začíná projevovat, protože odvolání heren proti této vyhlášce končí zamítnutím. Není důvod zákaz změkčovat,“ poznamenal Bohumil Straka zTOP09.

Návrh vyhlášky podpořilo všech šestadvacet koaličních zastupitelů z ODS a ČSSD. „Chceme snížit počet automatů o pětadevadesát procent. Teď jich je přes dvanáct set,po regulaci zůstanou jen ty v kasinech. Je jich devětapadesát,“ prohlásil starosta Brna­středu Libor Šťástka. S návrhem nesouhlasili zastupitelé z opoziční Strany zelených aTOP09. „V roce 2011 zastupitelstvo přijalo vyhlášku, podle které se ruší všechny výherní automaty v městské části. Konečně se to začíná projevovat, protože odvolání heren proti této vyhlášce končí zamítnutím. Není důvod zákaz změkčovat,“ poznamenal Bohumil Straka zTOP09.

Někteří také upozornili, že počet automatů v kasinech nová vyhláška neupravuje. Nic nebrání tomu, aby jich stovky přibyly. „Pokud bude nárůst moc velký, může to znovu řešit zastupitelstvo,“ podotkl Šťástka. Zároveň nevyloučil, že časem vzniknou nová kasina i s automaty. „Když splní zákonné podmínky, nebudou v sociálně vyloučených lokalitách a nebudou rušit vzhledem, nevidím důvod, proč je nepovolit,“ dodal.

Kdy herny z městské části zmizí, není jasné. Jejich provozovatelé proti zrušení mohou podat rozklad. Že jsou na to připravení, včera potvrdil i ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů Petr Vrzáň.

Kvůli vyhlášce včera zelení navrhli také hlasování o odvolání starosty. Pro byli tři zastupitelé. Post starosty tak zůstává beze změny. Narozdíl od pozice třetího místostarosty, kterým od února bude sociální demokrat Ivo Řezáč. Nahradí stranického kolegu Tomáše Jilčíka, který odstoupil.

vývoj vyhlášky

21. září 2011 – Zastupitelstvo Brna­středu schválilo plošný zákaz výherních automatů. 8. ledna 2014 – Starosta Brna středu Libor Šťástka oznámil návrh vyhlášky, která zruší všechny herny v městské části. Zůstat podle ní mělo jen devět kasin. V těch mohly být i výherní automaty. 10. leden 2014 – Opozice kontroluje devět kasin, která plánují radní v městské části nechat. Zjišťují přitom, že ve skutečnosti jsou z nich kasina jen dvě. Zbytek jsou buď herny, nebo už nejsou v provozu. 13. leden 2014 – Šťástka přiznal, že měl špatné údaje a kasina jsou v Brně­středu jen dvě.

Region| Jižní Morava