Doba, kdy jste končili v práci ve dvě nebo ve tři hodiny, je dávno pryč. Soukromé instituce na to většinou zareagovaly, ale u těch veřejných je to už trochu složitější. Většina z nich má provozní dobu do půl páté a v tu dobu je dnes ještě velká část rodičů v práci. Ano, řešení se nakonec nějaké najde, protože rodiče jsou rádi, že pro dítě vůbec získali místo ve školce. Někteří mají dar v podobě babičky bydlící nedaleko, jiní osvíceného zaměstnavatele, který povolí úpravu pracovní doby, jiným nezbývá, než za vyzvedávání dětí draze platit.

Jsme přesvědčeni, že ve větších školkách, které máme i zde v Černovicích, je možné vše zorganizovat tak, aby například jedna třída měla otevřeno třeba do půl šesté, a vyšlo se tak vstříc i rodičům, kteří takové možnosti nemají, nebo pro ně znamenají výrazné snížení kvality života.

Dalším problémem je fungování školek o prázdninách. Přestože máme v Černovicích tři mateřské školy, které provozuje městská část, všechny jsou otevřeny jen v červenci a v srpnu si rodiče musí poradit jinak. „Jednotlivé školky by se měly v průběhu prázdnin vystřídat, tak aby byla vždy aspoň jedna v provozu,“ dodává Alice Kalabusová, kandidátka za TOP 09 v černovických komunálních volbách. Kvůli nedostatku míst v brněnských školkách musím syna vozit do Kovalovic, kde se na střídavé službě o prázdninách dokážou domluvit dokonce se školkami v okolních vesnicích. Proč bychom to tedy nezvládli v rámci Černovic?“