Citát:

„….úřední webové stránky jsou vizitkou každé obce! “  PhDr. Jiří Nesiba, Ph.D. místostarosta, 3.3.2012

 

S napětím tedy čekáme na nové webové stránky.. už více než dva roky. Je sice pravdou, že nové webové stránky umístěné na adrese zidenice.eu dokonce chvíli fungovaly, byť  tedy nabíhaly neúměrně dlouho (zřejmě i díky poněkud nešťastné aplikaci   nformující o počasí), nicméně dnes už opět funkční nejsou. Samotný souběh obou webů www.zidenice.cz a www.zidenice.eu byl sám o sobě dost problematický,  protože každý obsahoval jiné informace a nebylo zřejmé, který je oficiální nebo oficiálnější, proto jsme na Zastupitelstvu MČ vznesli dotaz, které z obou stránek máme brát vážně a od té doby je na stránkách www.zidenice.eu jen oznámení „Již brzy“. Aby toho bylo málo, cena těchto www stránek údajně  přesáhla 200 tis Kč (!), což samo o sobě není malá částka za tzv. facelift webu ani v případě, že tyto stránky fungují, pokud nefungují je tato cena nehorázná. Dalším problémem, jež v sobě tyto stránky ukrývají je majitel domény. Laik by si řekl, doménu vlastní městská část… chyba lávky. Stejně jako doménu wwww.zidenickyzpravodaj.cz ji vlastní fyzická osoba …. vedení MČ k ní nemá žádná práva. Shrneme-li si to, tak za 200tis máme jen úvodní stránku na cizí adrese, na které časem může majitel její domény umístit prakticky cokoliv. Nemyslím si, že se to dá komentovat jiným slovem než šlendrián.

Jak na to

Nové webové stránky si Židenice bezpochyby zaslouží, ikdyž je otázkou, zda je nutné je měnit zcela nebo zda stačí jen modernizovaný vzhled a úprava menu. Rozhodně by měly být doplněny o např. o mapovou aplikaci, která umožní kontrolu prováděné údržby zeleně a úklidů chodníků či blokového čištění. Stránky by měly přehledně informovat o všech výběrových řízeních a nabídce prostor k pronájmu nebo volných bytech či výsledcích  židenických sportovních klubů a kulturních akcích.

 Diskuzní fórum

Samotnou kapitolou je pak způsob komunikace s občany. Ačkoliv je diskuzní fórum prakticky jediná možnost jak vznést veřejně oficiální dotaz mimo Zastupitelstvo MČ, je toto fórum silně cenzurováno a zejména velmi sporadicky aktualizováno.

Poslední zveřejněný forumpříspěvek je ze 26.05.2014 – 12:22 (stav k datu publikace tohoto článku).

Diskuzní fórum by mělo být aktualizováno ještě týž den, kdy dotaz přijde a to formou sdělení který úředník nebo radní má danou problematiku na starosti a ten by měl odpovědět do jednoho či dvou dnů. Jediné články, které se nezveřejňují jsou vulgární či nepodepsané, všechny ostatní a zejména kritické by radnice měla promptně zveřejnit. S ohledem na ozvoj sociálních sítí se nabízí možnost zřídit radniční Facebook, kde je možnost reagovat na dotazy prakticky online a současně může vedení obce průběžně informovat občany o svých záměrech a své činnosti.