Za půl roku půjdou lidé ke komunálním volbám. Menší ze stran chtějí v Brně hlavně zrušit spolupráci těch velkých.

Brno – Rozbít velkou koalici sociálních a občanských demokratů. To je jeden z hlavních cílů, který si už půl roku před volbami stanovily některé z menších stran kandidujících do brněnského zastupitelstva. Pokud se jim to podaří a zároveň vyřadí sociální demokraty z vedení města, výrazně tak oslabí stávajícího primátora Romana Onderku.

Nechceme, aby dále fungovala stávající koalice s direktivním vedením. Uvítáme, když v ní bude jen jedna ze stávajících koaličních stran a k ní se připojí několik dalších. Rozhodování pak bude víc transparentní.

Jeho pozice se podle informací Brněnského deníku Rovnost za poslední měsíce zhoršila. „Jednota v Brně z konce minulého roku klesá. Vypadá to, že velké ambice mají i jiní. Ale pokud se dostaneme do koalice, Onderka samozřejmě primátorem bude,“ sdělil zdroj blízký brněnskému vedení sociální demokracie. Jenže právě účast v koalici není pro sociální demokraty jistá. Podle odhadů už totiž spolu s Občanskou demokratickou stranou nedají dohromady potřebnou většinu. A toho chtějí ostatní strany využít. „Nechceme, aby dále fungovala stávající koalice s direktivním vedením. Uvítáme, když v ní bude jen jedna ze stávajících koaličních stran a k ní se připojí několik dalších. Rozhodování pak bude víc transparentní,“ je přesvědčený kandidát na primátora za TOP09 Jaroslav Kacer.

Stejný cíl má i hnutí Žít Brno. „Právě proto, aby velká koalice dále nepokračovala, jdeme do voleb. Chceme být součástí širší koalice, nebráníme se spolupráci s kýmkoliv. Ale v koalici nesmí být zároveňODSa ČSSD,“ zdůraznil Matěj Hollan. Ten je jeden ze známých kandidátů hnutí, které doposud nezveřejnilo jméno lídra.

Onderka se těmto snahám nediví. „Považuji je za přirozené,“ uvedl. Zároveň zdůraznil, že velká koalice vznikla díky programové shodě. Možné oslabení své pozice komentovat nechtěl. „To je otázka na moje kolegy v brněnské ČSSD. Na naší konferenci jsem ale od jejich zástupců dostal podporu 124 hlasů ze 131 možných,“ upozornil.

Podle jednoho z uchazečů o první místo kandidátky ODS Libora Šťástky je pravděpodobné, že koalice po podzimních volbách bude skutečně pestřejší. „Do koalice zřejmě půjde víc stran. Na druhou stranu mi ale určování, kdo už nemá vládnout, nepřipadá jako moc dobré volební téma,“ řekl Šťástka.

Zatímco TOP 09 a Žít Brno mají poměrně jasno, že nechtějí podporovat strany stávající velké koalice, lidovci zatím považují takové úvahy za předčasné. „Žádnou zásadní nesnášenlivost nevnímám. Nebráníme se proto rozumné spolupráci s kýmkoliv,“ řekla lídryně Klára Liptáková.

Stejný názor má i kandidátka na brněnskou primátorku za zelené Jana Drápalová. „Předem nechceme nikoho kromě nedemokratických stran vyřazovat. Později se uvidí podle lidí na kandidátkách,“ podotkla.

Předseda brněnské organizace Ano 2011 Marek Janíček zatím o případných koalicích uvažovat vůbec nechtěl. „O tom jsme ještě nemluvili,“ prohlásil.

Všechny strany se vymezily jen proti koalici s komunisty. „Je to už takový folklór. My nemáme problém spolupracovat s kýmkoliv,“ řekl brněnský předseda strany Ladislav Býček. Směry povolebních jednání si ještě netroufal odhadovat brněnský politolog Michal Pink. „Zatím ani nelze předvídat, jak volby dopadnou. Voliči se budou rozhodovat po prázdninách,“ řekl.

Region| Jižní Morava