Brno – Deset tisíc stránek, osm set map. Zastupitelé dnes mají rozhodovat o aktualizaci brněnského územního plánu. Obří dokument přináší také řadu kontroverzních bodů.

Podle kritiků aktualizace neodpovídá původnímu zadání. „Z ploch určených zahrádkám třeba dělá stavební parcely. Týká se to například oblasti mezi Žabovřeskami a Komínem. Kromě toho také legalizuje černé stavby kolem Brněnské přehrady,“ kritizoval lídr opozičních zelených Martin Ander.

Strana navrhne vrácení materiálu k přepracování a navíc jeho nezávislý audit.

Aktualizace se nelíbí ani TOP 09. Tato opoziční strana zase chce stáhnout příslušný bod z jednání zastupitelstva. „Podle nás by mělo město vytvářet metropolitní plán jako Amsterodam nebo Praha. Je přehlednější a od počátku se projednává s lidmi i investory,“ uvedl šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer.

Pokud vyjdou plány opozice, současní zastupitelé už zřejmě aktualizaci neschválí. Po dnešku totiž zasednou už jen dvakrát do konce volebního období.

Zasedání zastupitelstva je dnes od osmi ráno veřejně přístupné. Využít toho chtějí občanské iniciativy, které proti některým změnám bojují. „Přijdeme i s transparenty,“ poznamenal třeba Michal Závodský z Občanského sdružení Masarykova čtvrť.

Region| Jižní Morava