Po měsíční přetržce je opět v provozu informační stánek v Joštově ulici. Převzal ho brněnský dopravní podnik.

Brno – Pouhý měsíc byl zavřený informační stánek na rohu Joštovy a České ulice. Včera se opět slavnostně otevřel lidem. Kontroverzní stavbu za víc než osm milionů korun převzal od Turistického informačního centra Dopravní podnik města Brna. Vedle podávání informací především o dopravě stánek nabídne pravděpodobně i jízdenky. O těch předplatních se ale neuvažuje.

Město oslovilo podnik po zkušenostech s rok a čtvrt trvajícím provozem stánku. „Využívali jsme ho jako součást výzkumu v projektu Civitas. Po jeho skončení jsme vyhodnotili, že ho už nechceme. Devadesát procent dotazů, které tam naši zaměstnanci vyřídili, totiž stejně směřovalo k dopravě,“ vysvětlila ředitelka informačního centra Petra Kačírková. Dodala, že měsíčně stánek navštívila tisícovka lidí.

Podle generálního ředitele dopravního podniku Miloše Havránka vedení firmy o nabídce převzít stánek váhalo jen chvíli. „Provoz centra znamená určité náklady. Ale nakonec jsme přijali nabídku s nadšením. Přestupní uzel Česká je dost využívaný. Jezdí tam šest z našich jedenácti linek,“ řekl Havránek.

Dodal, že chce, aby centrum nenabízelo jen informace o dopravě. „Nabídneme tam možnost prezentace institucím spojeným s městem. Ale také všem ostatním, kdo budou mít zájem. Uvažujeme i o doplňkovém prodeji jízdenek,“ uvedl ředitel. Zdůraznil přitom, že ve stěně stánku už je jízdenkový automat. Jediný v Brně, kde je možné platit papírovými penězi a kartami.

Náklady na provoz očekává podnik zhruba sto tisíc ročně. „Zatím stánek patří městu, které ho bude platit. Nemusíme řešit ani náklady na mzdy. Budou tu naši zaměstnanci z centrály v Novobranské,“ ujistil ředitel.

Lidem z Brna se líbí především možnost koupit si lístky. „Už se mi několikrát stalo, že automat na zastávce nefungoval,“ konstatoval Ladislav Černý.

Podle původního zadání to je centrum mobility. Tedy má podávat informace o dopravě.

Převzetí stánku dopravním podnikem není špatný krok ani podle radniční opozice. „Podle původního zadání to je centrum mobility. Tedy má podávat informace o dopravě,“ řekl předseda brněnské TOP09 Jaroslav Kacer.

Zároveň ale zdůraznil, že šestnáct měsíců starou stavbu považuje za příliš drahou. „Na to jsme názor nezměnili. Vždyť tam třeba rezivělo to, co mělo být z nerezu. A zaměstnanci moc neovládali cizí jazyky,“ nelíbí se Kacerovi.

Předražení odmítl náměstek primátora Ladislav Macek, který měl projekt Civitas na starost. „Projektant se musel přizpůsobit stylu, v němž jsme rekonstruovali Joštovu. A cena pak vzešla z výběrového řízení,“ zdůraznil Macek.

Vedle současného stánku vyrostou v Joštově ulici další dva se stejným designem. Společnost Valmont v nich zřídí trafiky. „Řešíme poslední technické záležitosti. Stánky postavíme nejspíš v březnu,“ sdělil ředitel firmy Radek Jech.

Region| Jižní Morava

Stejná zpráva vyšla také v dalších 5 titulech.