Uspěli v parlamentních volbách, teď mají rok na to, aby uspěli i na jihomoravských radnicích. Na členství v hnutí ANO se stojí fronta, Úsvit přímé demokracie lehce pokulhává, kandidáti si zatím moc nevěří.

JIŽNÍ MORAVA V Poslanecké sněmovně jsou nováčky, úspěch ve volbách pro ně byl spíš překvapením. Hnutí ANO i Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury teď řeší, jak naložit s doznívající povolební euforií. Shodují se, že je potřeba zakotvit v krajích a za rok uspět na místních radnicích. „Jinak jim může hrozit stejný osud, jako potkal Věci veřejné,“ tvrdí brněnský politolog Lubomír Kopeček. Cílem jsou tedy komunální volby na podzim 2014.

Na členství v ANO se stojí fronty, lidé chtějí houfně vstupovat, hnutí má na jihu Moravy už sedm oblastních organizací. A vznikají další, menší. Okamurův Úsvit ještě nezaložil ani základnu krajskou, úspěch v komunálních volbách, které se mají konat na podzim 2014 je pro ně zatím spíš sci-fi.

„Věci veřejné v roce 2010 také zaznamenaly úspěch v parlamentních volbách, na komunální úrovni se ale vůbec nechytily, s výjimkou větších měst nebyly schopny postavit kandidátky. To byla jedna z příčin, proč tak rychle vyprchaly,“ vysvětluje brněnský politolog Lubomír Kopeček.

U hnutí ANO Andreje Babiše se teď dveře nezavřou. „Razantně nám přibývají členové. Cílem je samozřejmě vytvořit organizace co nejblíž jejich bydlišti. Tak budou mít kandidáti povědomí o místních problémech,“ plánuje předseda krajské organizace a nově zvolený poslanec Bohuslav Chalupa. Podle jeho slov se k hnutí lidé chtějí přidávat už od chvíle, kdy v průzkumech překonalo hranici jednoho procenta. „Přesvědčuji předsedy organizací i jednotlivé členy, aby se nestyděli a chtěli kandidovat,“ dodává Chalupa. Hnutí se netají tím, že svým kandidátům zajistí třeba mediální trénink.

Chalupa předpokládá, že o některou z židlí na jihomoravských radnicích bude do roka tolik zájemců ANO, že se bude o místo na kandidátce dokonce soutěžit v takzvaných primárkách. „Až ti nejúspěšnější půjdou na kandidátky,“ tvrdí například Pavel Iványi, čtyřiadvacítka z kandidátky uplynulých voleb. Na rozhodnutí, zda na radnice kandidovat, je však brzy. „O své kandidatuře jsem ještě nepřemýšlela,“ říká třeba předsedkyně místní organizace Brno-město Alžběta Vlčková.

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury teď řeší, jestli na jihu Moravy vznikne alespoň jedna stranická buňka, a to krajská. Nově zvolený poslanec z Ivančic Petr Adam však věří, že hnutí za rok kandidátky do komunálních voleb poskládá. „O své kandidatuře jsem zatím neuvažoval, pokud však občané Ivančic projeví zájem, tak o tom budu vážně přemýšlet,“ dodává Adam.

Čtyřka z jihomoravské kandidátky z voleb do Sněmovny Radek Kubík nevidí své šance v Blansku moc valně. „V Blansku máme dlouho stabilní koalici. Samozřejmě podpořím snahy hnutí uspět, ale nevidím to moc nadějně. Pokud by zde hnutí získalo dva nebo tři zastupitele, jak tomu odpovídal výsledek nedávných voleb, nic s komunisty v opozici asi stejně nezmůžeme,“ popisuje Kubík. Jak bude hnutí v kraji vypadat, se řeší. „Strana zatím nemá vybudovanou žádnou stranickou a organizační strukturu, vše se teď řeší, uvidíme, co přijde z Prahy,“ dodává Kubík.

Bude na Jihu Moravy pokračovat spolupráce Úsvitu a Moravanů? „O další spolupráci budeme teprve jednat, já jsem na postu starosty za stranu Moravané,“ říká starosta obce Pasohlávky Tomáš Ingr, který za Úsvit do parlamentu kandidoval jako trojka. Boj o radniční křesla tak může vést opět každý sám. „Jestli v některých obcích budeme kandidovat my a Úsvit nás podpoří a v jiných obcích to bude naopak, to se teprv uvidí,“ dodává Ingr.

Politolog Kopeček v budoucí úspěch Okamurova hnutí příliš nevěří. „U Tomia Okamury nevěřím, že to může fungovat na nějaké úspěšnější komunální úrovni. Má sedm zakládajících členů a stojí na jedné osobě, pravděpodobnost, že s tím uspěje i na radnicích, je malá,“ tvrdí. Podle něj je pro stranu nejdůležitější stabilní základna. „U ČSSD to trvalo deset let, než byla ukotvenou stranou. Třeba TOP 09 se to podařilo rychle, ale to kvůli spojení se starosty,“ dodává Kopeček.

Strana TOP 09 se v roce 2010 dostala půl roku po parlamentních volbách úspěšně i na místní radnice. „Je rozdíl jít populisticky do parlamentních voleb a vybudovat stabilní komunální politiku, tedy přijít s tématy, a nejen s gesty,“ tvrdí šéf brněnské TOP 09 Jaroslav Kacer.

Babiš v Brně přilákal tisíc lidí

„Je před námi náročný rok, kdy nás čekají další volby. A je třeba se poznat s dalšími schopnými lidmi, kteří by nás v nich mohli posílit,“ nastínil strategii hnutí ANO lídr jeho jihomoravské kandidátky Martin Stropnický. Spolu s šéfem strany Andrejem Babišem vyrazil opět mezi voliče. „Jsme jediní, kteří s nimi komunikují i po volbách,“ zdůraznil Andrej Babiš včera večer v Brně v Galerii Vaňkovka. Právě tam odstartoval své povolební mítinky v jednotlivých krajích, zatímco ostatní strany se nyní soustředí spíše na povolební vyjednávání, či hodnocení neúspěchu ve volbách.

Tentokrát se však v Brně mluvilo především o politice celostátní. Lidé se zajímali například o církevní restituce, daňové sazby, zásah České národní banky do kurzu koruny či na to, zda má ANO vstoupit do vlády. „Jednání o vládě mezitím nijak nepokročila,“ zhodnotil Babiš den, který uplynul od jeho první schůzky s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – jižní Morava