Jižní centrum se každým rokem rozrůstá. Ve čtvrti, nad níž ční stojedenáctimetrový AZ Tower, má do dvou let vyrůst dvanáctipatrový Dorn a chystá se tu i stavba nákupního a zábavního centra Aupark. Oblast se však stále potýká se špatnou dostupností hromadnou dopravou.

Dopravní infrastruktura je zde nedostatečná. Je to zjevný důsledek chaotického rozvoje města bez jasné koncepce.

Na brněnský Manhattan, jak se čtvrti přezdívá, totiž jezdí jen autobusy. „Dopravní infrastruktura je zde nedostatečná. Je to zjevný důsledek chaotického rozvoje města bez jasné koncepce,“ říká opoziční zastupitel z TOP 09 Jaroslav Kacer. Problém přiznává i primátor. Podle něj na zavedení tramvajové linky do těchto míst, se kterým počítá i územní plán, chybí finance. „Jako rychlejší a levnější varianta se nabízí zřízení nové železniční zastávky,“ myslí si primátor. Naposledy se však varianta železniční zastávky nedaleko M Paláce a AZ Toweru řešila během stavby nejvyšší budovy v Česku, tedy před více než rokem.

Příliš realisticky tento plán nevidí ani České dráhy. „V dotčené oblasti vedou poměrně blízko u sebe tři traťové koleje. Nejsnadnější by bylo zřejmě vybudování zastávky u koleje vedoucí na Jihlavu, ale po ní vypravujeme vlaky v základním hodinovém intervalu, ve špičce v půlhodinovém. Je tedy otázkou, zda by to mělo požadovaný přínos,“ upozorňuje mluvčí drah Kateřina Šubová. V současnosti se podle ní navíc vytížení tratě v úseku brněnské hlavní nádraží – Horní Heršpice blíží svému maximu.

I přes nedostatek financí pro zavedení tramvajové dopravy do Jižního centra město na této variantě pracuje. V květnu dokonce radní schválili investiční záměr, podle něhož by centrum města s Jižním centrem propojil nový tramvajový uzel. Ten by vznikl přibližně v místech, kde se nyní nachází páté nástupiště vlakového nádraží. Jak však přiznává primátorův náměstek Robert Kotzian, návrh počítající s investicí 161 milionů korun má zatím pouze ideovou podobu.

„Na zavedení tramvaje do Jižního centra chybí peníze. Rychlejší a levnější varianta je železniční zastávka.“
ROMAN ONDERKA, PRIMÁTOR BRNA

O autorovi| RADEK BABIČKA, dopisy@metro.cz

Photo by Miroslav Zachoval