Po deseti letech aktivisté oživili myšlenku na uspořádání referenda o poloze nádraží. Chtějí ho na podzim spolu s volbami.

Brno – Bude nové brněnské nádraží stát v centru, nebo v odsunuté jižní poloze? Aktivisté chtějí, aby o tom rozhodli Brňané. Příští týden proto zahájí kampaň za referendum. „Chceme ho souběžně s podzimními komunálními volbami. Vadí nám, že o věci, která se dotýká většiny Brňanů, rozhodují jen politici,“ sdělil Jakub Patočka z Občanské aliance referendum 2014, kterou tvoří Hnutí Duha, Masarykova demokratická akademie a Děti Země.

Aby o nádraží rozhodli lidé, chce i Strana zelených. V úterý navrhne zařadit bod o schválení referenda do programu brněnského zastupitelstva. „Občanští a sociální demokraté návrh pravděpodobně nepodpoří,“ sdělil předseda klubu zastupitelů zelených Martin Ander. Strana dlouhodobě prosazuje nádraží v centru. „Pro lidi je dostupnější. Navíc tato varianta vyjde levněji. Stávající nádraží stačí rozšířit. Odsunuté by se muselo postavit celé znovu. Další peníze spolkne demolice původních kolejí,“ doplnil Ander.

Sociální demokraté na svém pondělním zasedání projednají, zda schválí přidání bodu do programu. „V brněnském zastupitelstvu jsou zelení jedinou stranou, která má ve svém programu rekonstrukci vlakového nádraží ve stávající poloze. A tato strana se snaží nahradit demokratické volby referendem o jednom tématu,“ řekl brněnský primátor Roman Onderka. Občanští demokraté neprozradili, jak budou hlasovat. „Do jednání zastupitelstva se nebudu vyjadřovat,“ sdělil náměstek primátora Robert Kotzian, který prosazuje odsunutou variantu.

Nádraží v Brně politici řeší už léta. Když si nevědí rady, je na místě, aby rozhodli lidé.

Ruce pro referendum plánují zvednout zastupitelé z TOP 09. „Nádraží v Brně politici řeší už léta. Když si nevědí rady, je na místě, aby rozhodli lidé,“ řekl předseda regionálního výboru strany Jaroslav Kacer.

Pokud návrh zastupitelstvem neprojde, začnou aktivisté příští týden se sběrem podpisů. K vypsání hlasování jich potřebují přes dvacet tisíc. „Archy necháme v kavárnách a restauracích. Čekáme, že nás podpoří i některé politické strany, například zelení a piráti. Požádáme i známé osobnosti, aby oslovily lidi,“ sdělil Patočka. Podpisy chce aliance sbírat do letních prázdnin.

Podle aktivistů většina Brňanů s odsunem nesouhlasí. „Průzkumy uvádějí, že to jsou dvě třetiny obyvatel. Podpisy se podařilo sesbírat i pro první referendum. Proto myslím, že uspějeme,“ uvedl Patočka.

Předešlé referendum o poloze nádraží před deseti lety vyvolalo občanské sdružení koalice Nádraží v centru. Jeho výsledky ale nebyly platné, zúčastnilo se ho totiž málo lidí. „Přišla čtvrtina voličů. Bylo jich ale potřeba jednou tolik. Letos jsme ve výhodnější pozici. Zákon výsledek referenda uznává při účasti pětatřiceti procent,“ doplnil Patočka.

Někteří iniciátoři prvního referenda s vyvoláním dalšího nesouhlasí. „Podnět přichází v době, kdy každou chvíli čekáme na dva roky připravované srovnání obou variant. Potom bude následovat odborná i politická debata a rozhodnutí všech stran o finálním postoji k výsledku,“ sdělil Svatopluk Bartík z koalice Nádraží v centru.

 

Region| Jižní Morava

Photo by Debarshi Ray